Hűsítő italok

A növények sok-sok gyógyító jellegű alkalmazása mellett ne feledkezzünk meg arról sem, hogy jóízű és egészséges italokat lehet a segítségükkel készíteni. A gyógynövényekhez tehát nem csak akkor fordulhatunk, amikor gyógyítani szeretnénk, hanem akkor is, amikor jól érezzük magunkat. Emellett a füvekkel való foglalatoskodás, kísérletezés jó szórakozás, hiszen illatukkal, színeikkel és ízükkel minden érzékszervünkre hatnak. Különösen télen, amikor kint zord az idő, bent pedig kellemes meleg van, a hangulathoz nagyban hozzájárulhat egy jó, forró tea elfogyasztása.

A teák azonban nyáron is jól oltják szomjunkat, ha hidegen, vagy ha jéggel isszuk őket. A kávé és fekete tea olyan izgatószerek, amelyek károsítják az idegeket, és terhelik a gyomrot. Pedig nem is olyan nehéz áttérni az állandó kávéfogyasztásról a gyógynövény-tea ivásra. Mindenki felteszi egyszer a kérdést, hogy milyenek is a jó, és egészséges italok?

A tiszta víz nem elégít ki mindig, az üdítőitaloknak nevezett “innivalók” többnyire tele vannak mesterséges anyagokkal: színezékkel, édesítőszerekkel, aromákkal, és még megszámlálhatatlan, az egészségünkre nem éppen jótékonyan ható anyaggal. Izgatják a gyomrot, és rontják az ízlelőképességet. A gyümölcslevek túlságosan koncentráltak ahhoz, hogy evéshez, vagy egész nap lehessen fogyasztani őket, az alkoholtartalmú italokat pedig inkább különleges alkalmakra tartsuk.

A növény-, gyógynövény tea ideális megoldás az egész család számára. A tea ízlés szerint, jóformán a végtelenségig változtatható. Évszakok szerint ihatjuk forrón, vagy hidegen és minden ételhez találhatunk olyan keveréket, amely illik hozzá. Különösen előnyös azoknak, akik vigyáznak súlyukra, mert mint a víz, nulla kalóriát tartalmaz, de vitaminok és ásványi sók is vannak benne.

Frissítő reggeli tea

Az alábbi, frissítő teakeverék reggeli italnak alkalmas, de a nap bármely szakában fogyasztható, ha felfrissülésre vágyunk. A keverék mate tartalma tesz éberré és aktívvá. Akár forrón, akár lehűtve, mindkét változatban nagyon ízletes:

  • matelevél                 25 g
  • csipkebogyó           25 g
  • hibiszkuszvirág     20 g
  • málnalevél              15 g
  • szederlevél             15 g

A forró évszak italai – szomjoltó teák
Ha frissítően savanykás ízre vágyunk, elsősorban a hibiszkuszvirág és a csipkebogyó ajánlott. A tiszta hibiszkusztea sötétpiros színű és kellemesen üdít. Meleg nyári napokon különösen jó a szomjúság oltására. Hidegen, melegen egyaránt kitűnő ital! Ha kirándulni, vagy futni megyünk vigyünk magunkkal hibiszkuszvirágból, csipkebogyóból és citromfűlevélből készült teát. Citromlével és mézzel ízesítve a remek szomjoltó ital. Aktív sportolók számára is megfelelő ital szomjúság ellen.

tea

Családi összejövetelek során jó ötlet gyermekeknek, és azoknak akik nem szeretik (vagy nem fogyaszthatnak) alkoholt: az ízletes zsályabólé.

Zsályabólé receptje

  • 2-3 liter zsályatea,
  • 2 marék friss zsályalevél
  • 2 doboz konzervmandarin gerezdekben (lé nélkül)
  • 2-3 evőkanál méz
  • 1 üveg alkoholmentes pezsgő (vagy ha tetszik, alkoholos)

A zsályateát készítsük el néhány órával előbb, hűtsük le és tegyük hűtőszekrénybe néhány órára. Keverjük el a mézet benne, adjuk hozzá a gyümölcsöt és a pezsgőt, hűtve kínáljuk!

Nyári tea bodzával
Készítsünk 2 liter teát borsmenta és citromfű friss leveléből és hibiszkuszvirágból úgy, hogy mind a háromból egyforma mennyiséget veszünk. Miután elhűlt tegyünk hozzá bodzavirág szirupot és 1 citrom levét. Hűtve, jégkockával fogyasszuk. A bodzasziruppal (amely magában hordozza enyhén fűszeres aromáját) minden hűtött teának jobb ízt tudunk adni.

Bodzavirágszirup

  • kb. 50 db bodzavirág ernyő
  • 3 liter víz
  • 1,5 kg cukor

A frissen szedett bodzavirágokat berakjuk egy nagy edény vízbe, és 24 órán át állni hagyjuk. Ennyi idő után a víz jól átveszi a bodza ízét. Szűrjük ki a virágokat és a bodzás vizet még egy ruhán is szűrjük át, hogy ne maradjanak benne növényi részek. Ezután már csak tartósítani kell: a cukrot beleöntjük az edénybe és felforraljuk. Azonnal, nagyon forrón, tiszta üvegekbe töltjük. A szirup 1 évig eltartható, ha megkezdése után hűtőszekrényben tároljuk.

A bodzavirágot sokféleképpen lehet felhasználni. Készíthetünk belőle pl. kellemesen frissítő és élénkítő bodzalimonádét.

Bodzalimonádé

  • 30 – 50 bodzavirág ernyő
  • 1 kg cukor
  • 3 citrom karikákra vágva
  • 1 citrom leve

A vizet, virágokat és citromkarikákat tegyük nagy edénybe, és hagyjuk 24 órán keresztül állni. Szűrjük le a virágokat és adjuk hozzá a cukrot és a citrom levét. Alaposan keverjük össze és ismét 24 órán keresztül hagyjuk állni. Eközben a limonádé átesik egy kisebb erjedésen és már iható, kellemesen frissít és oltja a szomjat is. Töltsük üvegekbe, és kamrában, vagy pincében állítva tároljuk. Három-négy hét múlva szénsav fejlődik benne és ekkor, jól lehűtve, olyan mint a pezsgő.

Egyik legkellemesebb jégbe hűtött ital a friss borsmentalevelekből készült tea. Ízlés szerint iható tisztán, vagy citrommal ízesítve, esetleg még egy likőröspohárnyi juharszirupot, sűrű körte- vagy almalevet is adhatunk hozzá.

Fantáziánk segítségével ezeket az egészséges italokat is ugyanolyan kívánatosan díszíthetjük, mint az alkoholos koktélokat szokták. Ha gyümölcsöt teszünk a pohár szélére, vagy ha néhány rózsaszirom vagy mentalevél úszik az ital tetején, mindjárt vonzóbb a növényekből készült “drink”.